A sportolók számára a sport során, vagy a sporttevékenységtől függetlenül létrejövő sérülések a legfenyegetőbb rémálmok közé tartoznak, hiszen az ezekkel együtt járó átmeneti vagy akár végleges kihagyás az edzésekben és ennek következményeként az edzésterheléshez adaptálódott izom méret, tömeg és erővesztése, az önmagunkról kialakított kép változása mind-mind komoly, eseteként szinte feldolgozhatatlan veszteség.
Egy baleset vagy egy rossz mozdulat edzés közben óriási változást jelent életünkben, ám sokat tehetünk mi magunk is felépülésünkért. Erről tanúskodott a 90-es évek végén a Muscle Sport magazin mellékletében Fogarasi Attila története is, aki ígéretes naturál testépítőként egy karambol után hozta magát rendbe kemény munkával, edzéssel és étrend-kiegészítőkkel (HMB, L-glutamin és tejsavó koncentrátum alkalmazásával). Ez és a hasonló megrázó beszámolók — így Csatári Ervin története is — mindannyiunkban felvetik a kérdést, hogy mit tehetünk az ilyen esetekben szervezetünkben eluralkodó katabolikus, lebontó folyamatok ellen, és hogyan épülhetünk fel mihamarabb a komolyabb sérülésekből is? Az orvosok, gyógytornászok eszköztára jól ismert, vagy legalább viszonylag jól hozzáférhető. Kevesebb szó esik a pszichológiai eszközökről, pedig az optimista hozzáállás, jó közérzet, szakember vezetésével fejben "kivitelezett" mozgások és a sérülés kiváltotta stresszel való megbirkózás támogatása mind a használaton kívül lévő izmok erejének megőrzését elősegítik, mind az aktív sporttevékenységhez való visszatérést támogatják. Ha a cél a sérülések gyógyulásának elősegítése, akkor az étrend is abba a kezelési körbe tartozik, amelyre ma a kelleténél kisebb figyelmet fordítunk. Reméljük most már nem sokáig!
A sportsérülésekről szóló közérthetően megfogalmazott cikkünk folytatása az első hozzászólásában pdf formában megtalálható, letölthető.
Bővebb, szakirodalommal megtámogatott információk a témáról Teljesítményfokozó sporttáplálkozás kötetemben olvashatóak!
Utolsó kommentek