DOPPINGLISTÁS EKDISZTEROIDOK? 2019-AS FRISSÍTÉSEK
TL;DR:
Egy a WADA (World Anti-Doping Agency) által finanszírozott kutatás alapján az ekdiszteroidok növelhetik a sportoló emberek vázizomzatának tömegét, így az S1.2 egyéb anabolikus ágens kategóriába sorolhatóak. Pozitívum, hogy legalább egészségkárosodásra utaló élettani változások nem voltak a több hetes fogyasztás során kimutathatóak. Az alkalmazott dózis az étrenddel viszonylag könnyen elfogyasztható és étrend-kiegészítőkben gyakorta alkalmazott dózis volt (a termék nem tartalmazta a csomagoláson olvasható hatóanyagtartalmat).
"The quantification of ecdysterone in the supplements revealed an amount of 6 mg per capsule, which is considerably lower than the amount labelled on the bottle (i.e. 100 mg per capsule). .... No increase in biomarkers for liver or kidney toxicity was noticed... Our results strongly suggest the inclusion of ecdysterone in the list of prohibited substances and methods in sports in class S1.2 “other anabolic agents”."
Forrás: Isenmann, E., Ambrosio, G., Joseph, J.F. et al. Ecdysteroids as non-conventional anabolic agent: performance enhancement by ecdysterone supplementation in humans Arch Toxicol (2019). https://doi.org/10.1007/s00204-019-02490-x
Link: https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs00204-019-02490-x
Az ekdiszteroidok hatásmechanizmusuk megismerésének köszönhetően egyre inkább a nem ajánlott/esetlegesen doppinglistás anyagok körébe kerülnek. Az étrendi előfordulás sokáig a listára kerülés ellen szólt (ez kiderül a korábbi kis írásaimból is), azonban a kobalt-dopping botrány után ( https://teljesitmenyfokozosporttaplalkozas.blog.hu/2015/02/05/kobalt-dopping_2015-ben_betiltva_beres_csepp_es_beres_csepp_extra_elsportban_betiltva) az ekdiszteroidokat érdemesebb a dopping-tesztelt élsportolóknak kerülnie, biztos ami biztos alapon. AZ ÚJ, MÓDOSÍTOTT EKDISZTEROID VEGYÜLETEK PEDIG JÓ ESÉLLYEL TILTÓLISTÁSNAK TEKINTHETŐEK/LESZNEK TEKINTHETŐEK. EZ SZÉLESEBB KÖRŰ ELTERJEDÉST IS EREDMÉNYEZHET, MERT A GYÁRTÓK SZÁMÁRA NEM LESZ AKADÁLY ELŐÁLLÍTTATNI A MÁR MOST ISMERT SZERKEZETŰ, KORÁBBINÁL ANABOLIKUSABB VEGYÜLETEKET. A quinoa megítélése ebben a ma még valószerűtlennek látszó helyzetben akár a pozitív doppingtesztet okozó mákfogyasztáshoz is hasonló lehet – az utómérések tisztázzák a sportolót, de elsőre megbukhat a doppingteszten. Tudományos fantasztikus irodalomnak látszik, de jelenleg ez sem kizárható. Eddig meglehetősen biztonságosnak tekinthető természetes eredetű vegyületekről beszélhettünk. A szerkezet módosításával a mellékhatások és toxicitás kockázata is nőhet. Erről ma még szintén keveset tudunk.
Nézzük a pozitív lehetőségeket: talán létrejönnek az első legális, IGAZÁN hatékony és mellékhatásokban szegény étrend-kiegészítők vagy gyógyászatban alkalmazható gyógyszerek! De amíg ez nincs megfelelően tudományosan bizonyítva, addig javaslom inkább kerüljük el ezek nagymértékű fogyasztását, legyen szó ételről vagy étrend-kiegészítőről.
Korábbi, részletes áttekintésem (nagyon hosszú!):
DOPPINGLISTÁS EKDISZTEROIDOK, VAGY LEGÁLIS DOPPING? 2018-AS FRISSÍTÉSEK
https://www.facebook.com/teljesitmenyfokozo.hu/photos/a.387443794768328/1077192042460163/
#tihanyiandrás#teljesítményfokozósporttáplálkozás#sporttáplálkozás #sportmedicine#sports #sportdietetika#sportdietetics #sportnutrition#doping #dopping #antidoping#antidopping #étrendkiegészítő#etrendkiegeszito #dietetika#taplalkozas #táplálkozástudomány#etrend #étrend #ecdysterone#sports #edzés #ekdiszteroid
Utolsó kommentek