
Agykárosító szteroidok? Anabolikus androgén szteroidok (AAS) alkalmazása és az agy károsodásának lehetősége
A rendszeres testi aktivitás, így a sport egészségvédő hatásainak egyik eleme az agyunk működésére gyakorolt kedvező hatás. Ennek része a feltételezett és részben kutatásokkal is megerősített, rendszeres mozgás hatására mért jobb kognitív teljesítmény és a bárki által tapasztalható jobb közérzet is. A hatás valószínű okai ma már ismertek:
"A hatásmechanizmus részben neurotrofinokon keresztül fejtődhet ki: ezek olyan növekedési faktorok, amelyek agyi javítómechanizmusokért felelősek (sejtek túlélése, szinaptikus plaszticitás, tanulás), ilyen neurotrofinok például a nerve growth faktor (NGF) és a brain derived neurotrophic factor (BDNF). Szintézisüket az étrend és a testi aktivitás is képes befolyásolni, ami lehetőséget nyújthat arra, hogy termelődésük szabályozásán keresztül beavatkozzunk a szervezet működésébe. Korábbi vizsgálatok azt mutatták, hogy a testi aktivitás – magában vagy antidepresszáns kezeléssel kombinálva – fokozott BDNF-expresszióhoz vezet, így megnövekedett BDNF-szintet eredményez a hippocampusban, a BDNF-szint pedig összefüggésben van a hangulattal és viselkedéssel (Chen MJ 2006).Egy 2008-ban publikált vizsgálat során a DHA-val dúsított étrend patkányokban szignifikánsan fokozta a térbeli tájékozódás elsajátítását, és ez edzés hatására tovább nőtt. A dokozahexaénsav-gazdag étrend növelte a pro-BDNF- és a BDNF-szintet, a testi aktivitás pedig további kedvező változásokat eredményezett ezekben az értékekben."
A friss kutatások is megerősítik ezeket a pozitív összefüggéseket a rendszeres testi aktivitás és közérzet, kognitív képességek és BDNF-szint között:
Byun JE, Kang EB. The effects of senior brain health exercise program on basic physical fitness, cognitive function and BDNF of elderly women - a feasibility study., J Exerc Nutrition Biochem. 2016 Jun;20(2):8-18. doi: 10.20463/jenb.2016.06.20.2.2. Epub 2016 Jun 30. Link:https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4977910/
Az illegális anabolikus androgén szteroidok használata sajnálatos módon az élsportban és szabadidősportban egyaránt megjelenik. Mint ahogyan azt a Teljesítményfokozó sporttáplálkozás című kötetemben írtam ez nem ártalmatlan jelenség:
"Abúzus esetén a májenzimértékek emelkedése az orálisan alkalmazható anabolikus szteroidok (AAS) döntő többségének hepatotoxicitásával magyarázható (a tesztoszteronra és más intramuscularisan alkalmazott szteroidokra ez kevésbé jellemző), gyakori a cholestasis is. Sok esetben beszélhetünk szteroidot használó, főként szabadidő-sportolók és átlagemberek májkárosodásáról, amit a conjunctiva, illetve magasabb koncentrációnál a bőr sárgás elszíneződése (icterus) is jelezhet. Ez a máj működési zavarára utal."
Az anabolikus androgén szteroidok mellékhatásainak sokasága szinte felsorolhatatlan. A nőknél tapasztalt hangmélyülés, klitoriszmegnagyobbodás is ezek közé tartozik, de a "roid rage", szteroid-düh vitatott jelenségét is ide sorolják. Ez utóbbi kifejezés - ha és amennyiben létezik - az egyes anabolikus androgén szteroid használóknál megjelenő hangulatingadozásokat, így a legyőzhetetlenség érzését majd nyomott kedélyállapotot és a dührohamokat takarja. Bővebben erről angolul:
Chris Benoit: Was Roid Rage to Blame? Pro Wrestler's Alleged Murder-Suicide Spurs Questions About Roid Rage and Anabolic Steroids By Miranda Hitti WebMD Feature
Új adatok az AAS-ok agyra gyakorolt hatásairól:
Egy 2016-ban publikált kutatás lényegét röviden és nagyon leegyszerűsítve összefoglalva: a tartós és nagy dózisú anabolikus androgén szteroid használat a kognitív funkciókra is káros lehet! A gyógyszervisszaélés hatásáraa vizsgált személyekben az agytérfogat és kortikális vastagság MRI-vel mérhetően csökkent volt. A nagy dózisú szteroidhasználat tehát feltehetően az agy struktúráját, felépítését is mérhető módon befolyásolja. Ennek hatására nőhet a "kokszoló" sportolók körében a cerebralis atrophia, az agy különböző területein mérhető sorvadásnak a kockázata. Ennek hosszú távú hatásait a közérzetre és szellemi képességekre még nem ismerjük, de a traumatikus agysérülések kapcsán már találkozhattak a sporttudomány iránt érdeklődők hasonló agykárosító folyamatokkal és ehhez kapcsolódó pszichiátriai tünetekkel ( http://teljesitmenyfokozosporttaplalkozas.blog.hu/tags/tbi ). Így ezt a kapcsolatot sem zárhatjuk ma még ki. Ez azonban nem jelenti azt, hogy az anabolikus szteroidokkal éveken át és nagy dózisban visszaélő sportolók automatikusan érintettek lesznek valamilyen mértékű agykárosodásban. Azonban plusz óvatosságra és a szerhasználat kerülésére intheti őket ez a lehetséges ártalom is! A rendszeres testi aktivitás agyra gyakorolt pozitív hatásai vélhetően nem elegendőek a különböző szerekkel való visszaélések (pl. testépítő sportolók körében ma is népszerű efedrin, amfetaminszármazékok és AAS-ok) által előidézett agyi ártalmak kivédéséhez.
Bjornebekk A, Walhovd KB, Jorstad ML, Due-Tonnessen P, Hullstein IR, Fjell AM. Structural Brain Imaging of Long-Term Anabolic-Androgenic Steroid Users and Nonusing Weightlifters. Biol Psychiatry. 2016 Jun 30. pii: S0006-3223(16)32529-X. doi: 10.1016/j.biopsych.2016.06.017.
További, AZ AAS-ok és idegrendszeri károsodás kapcsolatának okait kifejtő, és szakemberek (orvosok) számára a megelőzés lehetőségeit is bemutató tudományos cikk angolul:
Pomara C, Neri M, Bello S, Fiore C, Riezzo I, Turillazzi E. Neurotoxicity by synthetic androgen steroids: oxidative stress, apoptosis, and neuropathology: A review.Curr Neuropharmacol. 2015 Jan;13(1):132-45. doi: 10.2174/1570159X13666141210221434.
https://dementiasos.files.wordpress.com/2014/10/brainatrophy-wikipediacommons.jpg
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4462038/figure/F5/
Ingyenes sporttáplálkozási könyvek (Position of the Academy of Nutrition and Dietetics etc.) magyarul és angolul, több ezer oldal irodalom a linkelt oldalakon!
Utolsó kommentek