A DAA sok sportoló kedvelt étrend-kiegészítője, válogatott sportolóink sokasága is használja ezt a hatóanyagot - persze csak addig, amíg el nem jönnek a személyes konzultációra. Ennek a hatóanyagnak korábbi kutatások alapján a reklámok tesztoszteronszint-emelő hatást tulajdonítanak - ezt azonban a friss kutatások nem igazolják.
Ezt a hatást tudományosan jelenleg nem sikerült még meggyőzően igazolni egészséges embereken!
Darryn S. Willoughby és Brian Leutholtz 28 edzett embert (megfelelően kontrollált módon) vizsgálva napi 3 g DAA és rezisztencia edzés (heti 4 edzés) kombinációját alkalmazva úgy találták, hogy a normál felső sávjában lévő tesztoszteron-szinttel rendelkező sportolóknál a kiegészítés NEM változtatott számottevően a tesztoszteron (szabad és kötött) vagy az LH, GnRH, ösztradiol hormonok szintjén! A DAA nem változtatott a tesztoszteron szintjén még 20-30%-ot sem! A vizsgált csoportok eredményei között egészen apró volt az eltérés. A vázizomzatra sem volt kimutatható semmilyen hatás. Az egyetlen dolog ami a kutatás ellen szól - a kutatók véleménye szerint - az a résztvevők kis száma.
Jelenleg ez alapján azt mondhatjuk, hogy a DAA hatásossága normál, eddig biztonságosnak talált dózisok alkalmazása mellett legfeljebb az eleve alacsony férfihormon-szinttel rendelkező férfiaknak lehet valamennyire hatásos.
Forrás:
Willoughby DS, Leutholtz B. d-Aspartic acid supplementation combined with 28 days of heavy resistance training has no effect on body composition, muscle strength, and serum hormones associated with the hypothalamo-pituitary-gonadal axis in resistance-trained men. Nutrition Research,http://dx.doi.org/10.1016/j.nutres.2013.07.010
2014-ben ezt a hatástalanságot ennél a hatásmechanizmusnál másik kutatás is megerősítette:
J Sports Sci Med. 2014 Jan 20;13(1):192-9.
Heavy Resistance Training and Supplementation With the Alleged Testosterone Booster Nmda has No Effect on Body Composition, Muscle Performance, and Serum Hormones Associated With the Hypothalamo-Pituitary-Gonadal Axis in Resistance-Trained Males.
Willoughby DS, Spillane M, Schwarz N.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/…/PMC3918557/pdf/jssm-13-192.pdf
Egy 2015 április hónapban publikált kutatás szerint pedig enyhe tesztoszteronszint-csökkentő hatást mutattak ki 6 g/nap DAA alkalmazását követően! A 3 g/nap pedig nem csinált semmit.
"The present study demonstrated that a daily dose of six grams of d-aspartic acid decreased levels of total testosterone and free testosterone (D6), without any concurrent change in other hormones measured. Three grams of d-aspartic acid had no significant effect on either testosterone markers."
"It was observed in the six gram group that total testosterone was significantly reduced from baseline by ~12.5%, with a parallel decrease in free testosterone ~15.3% (see Table 2)"
http://www.jissn.com/content/12/1/15/table/T2
Melville GW, Siegler JC, Marshall PW, Three and six grams supplementation of d-aspartic acid in resistance trained men.
J Int Soc Sports Nutr. 2015 Apr 1;12:15. doi: 10.1186/s12970-015-0078-7. eCollection 2015.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25844073
Mi ezért az általunk ismert legfrissebb kutatás alapján külön nem ajánljuk senkinek a DAA szedését. Ez mindenkinek a saját belátására van bízva, mindenkinek a saját felelőssége.
Utolsó kommentek