Tudtad? Az emésztőrendszeri vérzések, a bélszövet különböző mértékű elhalása az élsport gyakori kísérői!
Sportolóinkat sokan mint az egészséges életmódra nevelő példaképeket próbálják – tévesen – bemutatni. Nemrég megjelent, „Teljesítményfokozó sporttáplálkozás" című kötetünk egyik alapgondolata, vezérfonala, hogy – a hazánkban népszerű szemlélettel ellentétben – az élsport és így a sporttáplálkozás célja nem az egészség, nem lehet az egészség. Az ókortól napjainkig áttekintve a sport történelmét kijelenthetjük, hogy az atléta az emberfeletti teljesítményt, győzelmet hajszolva átmeneti vagy maradandó károsodásokat szenved, sérüléseibe sok esetben megnyomorodik. A sikeres olimpiai játékok így nem a mértékletes testi aktivitás népszerűségét fokozza az általános egészségi állapotot javítva, hanem a szülők és gyermekek kedvét növeli az önkéntes, évtizedekig tartó „gladiátori” munkára.
Az intenzív testi aktivitás a vese, gyomor-bél rendszer, máj oxigénhiányos állapotát (ischaemia) idézheti elő, ezzel járó átmeneti vagy tartós funkciókárosodással együtt. A sporttevékenység, különösen a futással, ugrásokkal, rázkódással járó sportok (futás, triatlon, labdarúgás stb.) a hasüregi szervek, illetve a hasfal között föllépő súrlódást, a szervek egymáshoz ütődését, általa nyálkahártyavérzéseket idézhetnek elő az emésztőrendszerben, elsősorban a bélben. Az oxigénhiány extrém esetben a májfunkció jelentős romlásával és a májsejtek részleges elhalásával járhat együtt. Az ischaemia további lehetséges következménye a vesefunkció átmeneti vagy extrém esetben maradandó romlása. A vérellátás zavarai összefüggésbe hozhatóak az állóképességi sportot űző sportolók (pl. hosszútávfutók) között előforduló emésztőrendszeri vérzésekkel, amely bizonyos adatok szerint a maratoni futók 8–22 százalékánál kimutatható. Triatlétáknál több esetben a vastagbél eltávolításra is szükség volt a sport következtében létrejött bélfalkárosodás eredményeként. A súlyzós edzést végzők, küzdősportolók körében nem ritkán előforduló aranyeres csomók is gyakran járnak együtt vérzéssel. Futók körében a véres vizelet és vérszegénység egyik gyakori oka – az emésztőrendszeri vérzéseken túl – a talp erős odaütődése a földhöz, ami a vörösvértestek (erythrocyták) szétesésével járhat (footstrike haemolysis).
Az élsport célja tehát nem az egészség hanem a győzelem szinte bármi áron. A valódi, teljesítményfokozó sporttáplálkozás elsődleges célja ezért a teljesítmény fokozása, akár az egészséges táplálkozás javaslatainak ellenére is, de célja az is, hogy segítsen elkerülni a sportoló ember egészségkárosodását és sérülését!
További információk a fenti problémák kezeléséről és megelőzéséről a Teljesítményfokozó sporttáplálkozás könyvben olvashatóak.
Utolsó kommentek