Fehérjetúladagolásban halt meg egy testépítő anyuka? Tiltsuk be a fehérjekészítményeket?
A külföldi és magyar sajtót is bejárja a hír: fehérjetúladagolásban halt meg egy testépítő anyuka. A hozzátartozók a fehérjekészítmények forgalmazásának korlátozását, illetve a termékek figyelmeztetésekkel való ellátását javasolják. A bombasztikus címekre kattintás után természetesen kiderül, hogy a sportoló egy ritka betegségben szenvedett. Az urea ciklus valamelyik, konkrétan nem említett zavara miatt nem tudta a szervezete a fehérjét megfelelően feldolgozni, az azokban található aminosavak egy bomlástermékét kiválasztani. Ez vezetett a sportoló halálához. A leírtakból és abból, hogy felnőttként minden észrevehető gond nélkül élt, edzett, dolgozott, gyermekeket szült valószínűsíthető, hogy egy enyhe fokú urea ciklus zavar állapotban szenvedett. Más esetben ez az egészségügyi probléma már csecsemő korában kiderült és ellátásra került volna. Arra csak tippelni lehet, hogy ez a rejtőző probléma mennyire lehetett volna észlelhető egy részletes vérlabor után, de erre elég nagy esély van: ezek során az aminosavak egyes bomlási termékeit is mérni szokták. Amennyiben ebből nem derült volna ki, akkor pedig ez olyan állapot volt, mint egy tünetmentes aneurizma, így nem tehet erről senki és semmi, csak a balszerencse.
Véleményem szerint az újságírók részéről célszerűbb és értelmesebb volna pánik keltés helyett inkább felhívni a figyelmet az amatőr és profi sportolók rendszeres egészségügyi kivizsgálásának szükségességére, Felhívhatnák a figyelmet arra is, hogy étrend-kiegészítőket elsősorban orvosi kivizsgálás után, ezek terén jártas orvos és dietetikus vezetése mellett, javaslatai alapján tanácsos fogyasztani. Az alább linkelt 2017-es új sportolói fehérjefogyasztási javaslatok alapján is ez elmondható. Egészséges ember bizonyos -hivatalos ajánlásokban rögzített- határokon belül továbbra is nyugodtan fogyaszthat fehérjében gazdag ételeket és étrend-kiegészítőket.
Forrás:
https://444.hu/2017/08/15/feherjetuladagolasba-halt-meg-egy-bodybuilder-anyuka
http://nypost.com/2017/08/14/bodybuilder-mom-dies-from-too-much-protein-before-competition/
http://www.perthnow.com.au/news/western-australia/mandurah-mums-use-of-protein-shakes-being-blamed-for-contributing-to-her-death/news-story/d69200e36f40c2167d1fe555ac521c11
Kapcsolódó anyagok:
2017 JÚNIUS: új fehérjefogyasztási ajánlások sportolóknak!
https://www.facebook.com/teljesitmenyfokozo.hu/posts/761071877405516:0
"Az ureaciklus zavarait az ureagenezisben résztvevő enzimek és membrántranszporterek génjének örökletes hibája okozza. ... Az ureaciklus egy esszenciális biokémiai utat biztosít a nitrogén-kiválasztás számára. Enzimatikus transzformáció-kaszkád során a toxikus ammóniamolekula nem toxikus, vízoldékony ureává alakul és a vizelettel eliminálódik. Ammóniát emellett az ún. "scavangerek" is felvesznek, valamint az ammónia felhasználódik nitrogéntartalmú vegyületek szintéziséhez is. Az ureaciklus blokkját - vagy egy enzim deficienciája, vagy egy transzporter hibája miatt - a ciklus normális működéséhez létfontosságú aminosav felhalmozódása eredményezheti. .. Az ammónia majdnem kizárólagosan az agyat károsítja. Ennek a patofiziológiája még nem teljesen ismert. A hyperammonaemiás kóma során gyorsan kialakul az agyoedema, a post mortem ananlízis során az astrocyták duzzadása látható. A 100 és a 200 umol/l közötti szérumammónia-szinteknél letargia, zavartság, hányinger figyelhető meg, míg a magasabb szintek kómához vezetnek... A részleges enzimdefektussal bíró betegek tünetei hónapokkal vagy évekkel később jelentkeznek, a hyperammonaemia ennél fogva kevésbé súlyos."
http://vitalitas.hu/?ctype=2&cid=958&did=143
http://semmelweis.hu/biokemia/files/2014/08/HU_kon_HIPERAMMONEMIA_20121117.pdf
#teljesítményfokozósporttáplálkozás#tihanyiandrás #testépítés #sporttáplálkozás#sportdietetika #fehérje #feherje #protein#edzes #edzés #étrendkiegészítő
Utolsó kommentek