Titán-dioxid (E171): nem is olyan ártalmatlan étel- és étrend-kiegészítő színezék? Plusz pár szó az étrendi emulgeáló anyagok bélre gyakorolt lehetséges kedvezőtlen hatásairól
Személy szerint engem (Tihanyi András) mindig idegesített, amikor egy-egy étrend-kiegészítő órákra átszínezte a nyelvemet. Arra gondoltam, hogy az élénk kék, narancssárga színezék hatásának ellensúlyozására hány kg fehérítő fogkrémet kell elhasználnom, vagy milyen fogászati beavatkozásra lesz ehhez szükségem. Arra már nem gondoltam, hogy a fehérítő fogkrém, élénk fehér belsejű rágógumi, koffeintabletta, kreatinkapszula és más termékek látványos fehér színét ételekben és egyes étrend-kiegészítőkben hasonlóan sok esetben szintén színezékkel érik el, titán-dioxiddal.
"A titán-dioxid, vagy titán(IV)-oxid (TiO2) egy természetben előforduló titánoxid. Festékként Titanium White, titánfehér, Pigment White 6, vagy CI 77891 neveken említik. Sok területen használják, festékekben, naptejekben és ételszínezékként (E171). A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben Titanii dioxidum néven hivatalos."
Forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/Tit%C3%A1n-dioxid
A nanorészecskék:
"A nanorészecskék – elnevezésüknek megfelelően – kicsiny méretű, környezetüktől jól elkülönülő objektumok. Általánosan elfogadott definíció szerint nanorészecskéknek azokat az anyagokat szokás nevezni, amelyek mérete legalább két dimenzióban az 1 és 100 nm közötti tartományba esik. Például rúd alakú („tűszerű”) nanorészecskék esetében az átmérő nanométeres, a hosszúság pedig akár több mikron is lehet."
Forrás: BÓTA ATTILA, Nanorészecskék általános fizikai-kémiai tulajdonságai, Természet Világa, 144. évfolyam, 11. szám, 2013. november
http://www.termeszetvilaga.hu/szamok/tv2013/tv1311/bota.html
A titán-dioxid nanorészecskék kedvezőtlen élettani hatásairól már évek óta tudunk:
"A titán-dioxid (E171) nem oldódik, ellenáll a hőnek, a fénynek és a savnak. Az élelmiszer- és a kozmetikai iparban fehér színezékként használják. A technológia fejlődésével nanopartikulumok formájában alkalmazzák, ami már belélegezve és a sérült bőrfelületről felszívódva káros lehet."
Forrás: Mikor káros a titán-dioxid?, 2015. július 29. 09:54, OTSZ (Orvostovábbképző Szemle) Online
http://otszonline.hu/cikk/mikor_karos_a_titan_dioxid
A titán-dioxid ételekben, étrend-kiegészítőkben történő használatának biztonságossága jelenleg az EFSA (Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság) szerint tényként kezelendő: nagy dózisokban is biztonságosan alkalmazható.
Forrás:
EFSA ANS Panel (EFSA Panel on Food Additives and Nutrient Sources added to Food), 2016. Scientific Opinion on the re-evaluation of titanium dioxide (E 171) as a food additive. EFSA Journal 2016;14(9):4545, 83 pp. doi:10.2903/j.efsa.2016.4545
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.2903/j.efsa.2016.4545/full
A biztonságosság azonban egy (és több kapcsolódó) kutatás szerint kérdéses lehet nanoméretű titán-dioxid fogyasztásakor. Utóbbiak mennyisége az élelmiszerekben alkalmazott titán-dioxidnál korlátozott, ám nem nulla. Egy kutatás szerint az élelmiszer-minőségű titán-dioxidban ez a mennyiség már olyan mértékű lehet, amely az emberi fogyasztáshoz mérhető adagban rendszeresen fogyasztva patkányok egészségét már károsíthatja. Konkrétabban patkányokban az immunrendszer működését néhány napos kezelés után károsította, míg krónikus (hosszabb távú) fogyasztás a bélben preneoplasztikus (daganatot megelőző) állapotok kialakulását segítette elő.
Aggódnunk kell az E171 fogyasztásunk miatt?
Jelenleg nem. Azonban egy 2017 április 13-ai cikk szerint ugyan az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság biztonságosságra vonatkozó véleménye jelenleg érvényes, a francia élelmiszerbiztonsági hivatal (ANSES French Agency for Food, Environmental and Occupational Health & Safety ) szerint azonban ez további kutatásokat igényel, és az élelmiszeriparnak fontos lehet alternatív színezőanyagokat, helyettesítőket keresnie a titán-dioxid helyett.
Forrás: ANSES: We can’t challenge EFSA’s opinion on titanium dioxide (yet) but industry should find replacements
By Niamh Michail+, 13-Apr-2017
French food safety agency ANSES has said while it cannot challenge EFSA’s greenlight for titanium dioxide at the current time, it is nonetheless advising industry to replace the white food colouring with suitable alternatives. http://www.foodnavigator.com/Policy/ANSES-We-can-t-challenge-EFSA-s-opinion-on-titanium-dioxide-yet-but-industry-should-find-replacements
Nem ez az első alkalom, hogy az ételek és étrend-kiegészítők alapanyagairól vagy azok bizonyos formáiról (itt: nanoméretű részecskék) kedvezőtlen kutatások jelennek meg. Egyes étrendi emulgeáló anyagokról [pl.: polysorbate 80 (P80), carboxymethylcellulose (CMC)] is több olyan kutatás jelent meg, amely szerint a bélben a gyulladásos folyamatokat válthatnak ki.
Forrás:
Viennois E1, Merlin D1,2, Gewirtz AT1, Chassaing B3, Dietary Emulsifier–Induced Low-Grade Inflammation Promotes Colon Carcinogenesis, Cancer Res January 1 2017 (77) (1) 27-40; DOI: 10.1158/0008-5472.CAN-16-1359
http://cancerres.aacrjournals.org/content/77/1/27.long
Chassaing, Benoit et al. “Dietary Emulsifiers Impact the Mouse Gut Microbiota Promoting Colitis and Metabolic Syndrome.” Nature 519.7541 (2015): 92–96. PMC. Web. 17 Apr. 2017.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4910713/
Összegzés:
A titán-dioxid fogyasztás miatt nem kell pánikba esnünk, de hosszú távon elképzelhető, hogy fontos lehet, hogy a gyártók garantált minőségű és még szigorúbban korlátozott nanorészecske tartalmú titán-dioxid forrást alkalmazzanak. Erre illetve a helyettesítésre akkor lehet szükség, ha a további kutatások igazolják ezt a fent leírt potenciálisan kedvezőtlen élettani hatást állatokra és emberekre vonatkozóan. Általánosságban annyi talán elmondható, hogy az étrend-kiegészítők akár az élelmiszerek egyes összetevői nem feltétlenül hatnak kedvezően az egészségünkre, és ezeket a tudományos szempontból vitatott hatásokat ma még szakemberként is kevéssé ismerjük. Ezért is elengedhetetlen, hogy lehetőleg mindig étrend-kiegészítők terén jártas orvos és dietetikus segítségét vegyük igénybe, mielőtt naponta tucatszám kapkodjuk be az általunk ismeretlen összetételű kapszulákat-tablettákat, vagy tömjük magunkba a különböző "izmosító", "fogyasztó", "pörgető" porokat.
Kép forrása: https://i2.wp.com/wakeup-world.com/wp-content/uploads/2013/10/titanium-dioxide.jpg
További olvasnivalók: Kolosztrum: legális teljesítményfokozó vagy illegális doppingszer?
https://www.facebook.com/teljesitmenyfokozo.hu/posts/728286487350722:0
Ingyenes sporttáplálkozási könyvek (Position of the Academy of Nutrition and Dietetics etc.) magyarul és angolul, több ezer oldal szakirodalom a linkelt oldalakon!
http://teljesitmenyfokozosporttaplalkozas.blog.hu/2017/03/22/olvasnivalo_egeszsegsport_alapjai
Utolsó kommentek