Gyulladáscsökkentők és fokozott szívleállás-kockázat?
Ahogyan a Teljesítményfokozó sporttáplálkozás kötetben már leírtuk, a nemszteroid gyulladáscsökkentők (NSAID-ok) sportolók körében igen elterjedt használatának komoly egészségügyi kockázatai vannak például a veseműködés, csontsérülések regenerálódása és sok más tekintetében:
"A testtömeg növekedése is vérnyomásemelő hatású. A normálisnak tekinthető értékeknél magasabb vérnyomás szív-ér rendszeri szövődményei miatt lényeges. Az elterjedt -de illegális, doppinglistás!- efedrin-HCl, clenbuterol-HCl, efedrin+koffein kombináció alkalmazása jelentősen emelheti a vérnyomást, az NSAID-ok pedig (acetilszalicilsav, diclofenac stb.) sok sportoló életének mindennapi részei potenciális vesekárosító mellékhatásuk ellenére is. Testépítők esetében a versenyek előtti folyadékmegvonás is része ennek a károsító hatásnak. Ha ezt összeadjuk az anabolicus szteroidok előidézte vízvisszatartás hatásával, a túlzásba vitt edzés később tárgyalt lehetséges vesekárosító hatásával, a magas fehérjebevitellel és kontrollálatlan étrendkiegészítő-használattal, felmerül a sportolók bizonyos csoportjainál a vesekárosodás fokozott kockázata mint lehetőség (Hartung 2001)."
"Az edzés és illegálisan alkalmazott gyógyszerek (efedrin-HCl, clenbuterol-HCl, anabolikus szteroidok) kiváltotta vérnyomás-emelkedés szintén részt vehet a vese pathologiás folyamatainak kialakulásában, ahogyan az NSAID-ok is."
"Az ízületi fájdalmak, gyulladások, továbbá az arthrosis kezelésére számos orvos a nemszteroid gyulladáscsökkentőket (NSAID-okat) részesíti előnyben, ám ezek hátránya, hogy krónikus használat esetén jelentős a toxicitás veszélye, mellékhatások alakulhatnak ki. Az NSAID-ok alkalmazása széles körben elterjedt a sportolók körében a fájdalmak és gyulladások csökkentése érdekében, azonban ezek feltehetően kedvezőtlenül hathatnak a vázizomzat anabolicus folyamataira (Trappe 2001; Trappe 2002)"
"Sportolóknak kerülni javasolt az ibuprofen és más NSAID-ok (nonsteroidal anti-inflammatory drugs) indokolatlan használatát, mivel ezek valószínűleg fokozhatják a hyponatraemia kockázatát elsősorban az extrém megterheléssel járó állóképességi sportokban (Ayus 2000; Richter 2007; Page 2007; Wharam 2006)."
"A sportsérülések mintegy 10 %-át a stressztörések teszik ki. Főleg hosszútávfutók esetében gyakoriak, de más sportágakban, így pl. táncosok körében is előfordulnak. Elsősorban az alsó végtag érintett. ..... Vélhetően az állapotot ronthatják és a gyógyulást lassíthatják az NSAID-ok is (Carmont 2009; Kawaguchi 1995; Wheeler 2005; Mehallo 2006; Ziltener 2010), ezért ezek önkezelésre és orvosi előírásra történő használatát minimalizálni javasolt."
Forrás: Teljesítményfokozó sporttáplálkozás, Szerző: Tihanyi András Szerkesztő: Várhegyi Márton Szakmai lektor: Dr. Mák Erzsébet főiskolai adjunktus Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszék , ISBN: 978-963-88102-3-6 , Kiadó: Krea-Fitt Kft., Budapest, 2012
http://teljesitmenyfokozosporttaplalkozas.hu/
A Medical Online "NSAID-ok és szívleállás" című irodalomáttekintése további kockázatokra hívja fel a figyelmet, így sportolóknak és inaktív embereknek egyaránt indokolt lehet minimalizálni a kifejezett orvosi javaslat nélküli OTC gyógyszer használatot, beleértve az NSAID-okat!
"A bármilyen NSAID-használat együtt járt a szívleállás kockázatának 31%-os növekedésével, míg a diclofenac-használat 50%-os, az ibuprofen-használat 31%-os kockázatnövekedést eredményezett. A naproxen, a celecoxib és a rofecoxib esetében – valószínűleg a kis esetszám miatt – nem lehetett összefüggést kimutatni."
A teljes cikk az alábbi linken olvasható, érdemes elolvasni!
http://medicalonline.hu/gyogyitas/cikk/nsaid_ok_es_szivleallas
Ingyenes sporttáplálkozási könyvek (Position of the Academy of Nutrition and Dietetics etc.) magyarul és angolul, több ezer oldal szakirodalom a linkelt oldalakon!
http://teljesitmenyfokozosporttaplalkozas.blog.hu/2017/03/22/olvasnivalo_egeszsegsport_alapjai
Utolsó kommentek