Paracetamol - Betiltandó, potenciálisan halálos doppingszer?
Miután a sporttudomány területén végzett munkásságáért méltán tisztelt dr. Pucsok József professzor hétvégi előadásom (Tihanyi András: Az étrend-kiegészítők hatása az energia-felvételre és a sportteljesítményre, http://teljesitmenyfokozosporttaplalkozas.blog.hu/2015/05/16/merlegen_az_energia-egyensuly_konferencia_2015_05 ) kapcsán rákérdezett a nemszteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek (NSAID) teljesítményfokozó módszerek között történő feltüntetésére (egy korábbi előadásom 4. diáján is elolvasható ez a felosztás http://magyaredzo.hu/wp-content/uploads/2015/03/Tihanyi03.31.pdf ), úgy gondolom megér pár szót ez a láthatóan a témában jártas szakemberek körében vitatott kérdés. Az alábbiakból remélem kiderül, hogy nem kizárólag doppingelfedő (maszkírozó) szerként elterjedt ezen gyógyszerek alkalmazása, noha teljesítményfokozó hatásuk megkérdőjelezhető. A módszerrel való kísérletezés természetesen tilos és életveszélyes, elterjedtsége miatt viszont a figyelemfelhívás elengedhetetlen! Az NSAID szerek vesekárosító hatásról bővebben a Teljesítményfokozó sporttáplálkozás kötetben is olvashat az érdeklődő.
Ahogyan Teljesítményfokozó sporttáplálkozás kötetemben ( http://teljesitmenyfokozosporttaplalkozas.hu/ ) már 2012-ben megírtam, a nemszteroid gyulladáscsökkentőkkel való visszaélés (abúzus) létező jelenség. A gyakran közéjük sorolt, szigorúan véve nem nemszteroid gyulladáscsökkentő paracetamol-dopping is előfordul, illetve előfordulhat az élsportban, mind tudatosan mind tudatosság nélkül.
"Az ízületi fájdalmak, gyulladások, továbbá az arthrosis kezelésére számos orvos a nemszteroid gyulladáscsökkentőket (NSAID-okat) részesíti előnyben, ám ezek hátránya, hogy krónikus használat esetén jelentős a toxicitás veszélye, mellékhatások alakulhatnak ki. Az NSAID-ok alkalmazása széles körben elterjedt a sportolók körében a fájdalmak és gyulladások csökkentése érdekében, azonban ezek feltehetően kedvezőtlenül hathatnak a vázizomzat anabolicus folyamataira (Trappe 2001; Trappe 2002), ugyanakkor a jövőben akár doppingcélú alkalmazásuk (pl. paracetamol) sem zárható ki (Carroll 2008), .. "
Forrás:
Carroll, CC, Dickinson, JM, LeMoine, JK, Haus, JM, Weinheimer, EM, Hollon, CJ, and Trappe, TT. Ibuprofen and acetaminophen promote muscle hypertrophy and strength gains during resistance exercise in the elderly. FASEB Journal, 22, Abstract 753.31, 2008.
Trappe TA, Carroll CC, Dickinson JM, et al. Influence of acetaminophen and ibuprofen on skeletal muscle adaptations to resistance exercise in older adults. American Journal of Physiology - Regulatory, Integrative and Comparative Physiology. 2011;300(3):R655-R662. doi:10.1152/ajpregu.00611.2010.
Ezt a hivatkozott kutatást más, frissebb publikációk is megerősítik, míg mások vitatják. Az azonban bizonyos, hogy a NSAID visszaélés általános gyakorlat az élsportban, hatásossága ellenben nem meggyőzően alátámasztott:
Forrás:
Da Silva E, Pinto RS, Cadore EL, Kruel LF., Nonsteroidal anti-inflammatory drug use and endurance during running in male long-distance runners. J Athl Train. 2015 Mar;50(3):295-302. doi: 10.4085/1062-6050-49.5.04.
http://natajournals.org/doi/pdf/10.4085/1062-6050-49.5.04
Wichardt E. "NSAID use in endurance events: A cross-sectional study of NSAID use in two Swedish Multisport Cup races." Uppsats, Idrottsmedicin för läkare, Umea universitet, maj 2010.
http://www.gih.se/PageFiles/316/NSAID%20use%20in%20endurance%20events%20-%20Emma%20Wichardt.pdf
Más a helyzet viszont a paracetamollal: vizsgálatok szerint állóképességi sportolóknál egyértelműen kimutathatónak látszik a még egészségügyi szempontból viszonylag biztonságosnak tekinthető dózisú paracetamol alkalmazásának teljesítményfokozó hatása. A kobalt-dopping lehetőségéről elsők között publikáló Lippi (Br. J. Sports Med. 2005;39;872–873) az, aki a paracetamol dopping célú alkalmazásáról 2014-ben az alábbiak szerint nyilvánított véleményt. Ez alapján sürgősen az engedéllyel alkalmazható készítmények listájára veendő a paracetamol:
"Acetaminophen is not currently included in the World Anti-Doping Agency (WADA) list of prohibited substances and methods, so that it might be actually misused by some athletes who may seek to artificially improve their sport performance. It is hence advisable that this compound should be urgently included in the WADA class of substances subjected to Therapeutic Use Exemption (TUE). It is also noteworthy that, at variance with other doping substances, acetaminophen can be easily measured in urine or plasma with rapid and inexpensive techniques (Shihana et al. 2010), which could hence be regarded as the reliable screening tools before performing more complex and expensive confirmatory tests."
Forrás: Lippi G, Sanchis-Gomar F., Acetaminophen and sport performance: doping or what? Eur J Appl Physiol (2014) 114:881–882 DOI 10.1007/s00421-014-2852-7
Link: http://link.springer.com/article/10.1007%2Fs00421-014-2852-7
FONTOS! A nemszteroid gyulladáscsökkentők igen veszélyesek. Az egyik legjelentősebb NSAID mellékhatás az emésztőrendszer nyálkahártyájának károsítása, amely megnyilvánulhat például a bélfal áteresztőképességének fokozásában. Ez különösen állóképességi sportolók számára előnytelen, ám mivel vér- és fehérjevesztéssel, felszívódási zavarokkal is együtt járhat, ezért más sportolókat is kedvezőtlenül érinthet. Előfordulhat emésztőrendszeri vérzés és perforáció, így a vérszegénység (anémia) és a gyomor- vagy béltartalom hasüregbe kerülése is létrejöhet. A perforáció gyulladást és életveszélyes állapotot idéz elő. A tápcsatorna bármely része károsodhat, így a nyelőcsőben is létrejöhet gyulladás, a vékonybélben és vastagbélben is kialakulhatnak fekélyek és szűkületek. A májkárosodás lehetőségét is felvetették olyan, sportolók körében Magyarországon is "népszerű" hatóanyagoknál mint a nimesulid.
Az alábbi publikáció alapján:
Dr. Herszényi László: Nem szteroid gyulladáscsökkentők ritkább felső és alsó tápcsatornai mellékhatásai
http://hippocrateslap.hu/uploads/ujsag/2000-6/nem-szteroid-gyulladascsokkentok.pdf
A paracetamol pedig nagy dózisban akár 1 nap alatt halálos májkárosodást idézhet elő! http://en.wikipedia.org/wiki/Paracetamol#Overdose
Egyértelmű, hogy a gyógyszerek szedése egy nagyon veszélyes, kerülendő gyakorlat. A vese- vagy májkárosodás ezeknél a szereknél sokkal könnyebben idézhet elő egészségkárosodást vagy akár halált is, mint például az anabolikus szteroidok alkalmazása. A módszerről ezért nem írnék konkrétumokat, mert a doppingolást - még ha jelenleg egy-egy módszer nem is mindig tiltott - és egészségkárosítást semmilyen mértékben nem támogatjuk. Azt viszont megjegyzem, hogy a kobalt-dopping ( http://teljesitmenyfokozosporttaplalkozas.blog.hu/2015/02/05/kobalt-dopping_2015-ben_betiltva_beres_csepp_es_beres_csepp_extra_elsportban_betiltva ) után a paracetamol-dopping lehet a második olyan módszer, amelyet a kötetben bemutatok, és amelyet rövidesen betilthatnak. A betiltás és használat korlátozása elleni erős érv, hogy ebben az esetben túlzottan leszűkülne a sportolók által biztonságosan és korlátozástól mentesen használható gyógyszerek köre. A módszerrel való kísérletezés természetesen tilos és életveszélyes!
Az NSAID készítmények, és a szóban említett paracetamol úgy vélem jogosan szerepel előadásaimban a teljesítményfokozó módszerek felsorolásában, noha a fájdalom- és gyulladáscsökkentés teljesítményfokozó hatása egy vitatott téma maradhat még éveken át. Emiatt a vitatott megítélés miatt ez a besorolás természetesen joggal vitatható is.
Utolsó kommentek